Bezdrátové nabíjení telefonů. Utopie nebo budoucnost?

1 Reply

Nabíjení
Bezdrátové nabíjení banner

12 minut čtení

Dnes bych Vám chtěl přiblížit novinku ve světě nabíjení mobilních telefonů a tím je „bezdrátové nabíjení“. V dnešním světe, kdy se postupně veškerý komunikační přenos stává bezdrátovým není zatím přenos elektřiny (nabíjení) bezdrátovou technologií plně využíván. Proč tomu tak je? Není bezdrátové nabíjení dostatečně efektivní jako přenos elektřiny kabelem? Toto i mnoho dalších věcí Vám dnes zodpovím.

Princip, jak to funguje? – popis bezdrátového nabíjení, technologie QI

Nejprve si řekněme jak vlastně bezdrátové nabíjení funguje. V současnosti bezdrátové nabíječky fungují na jednoduchém principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami. Pokud je podložka připojena ke zdroji (např. zásuvky), vytváří cívka magnetické pole.

 

1-bezdratova nabijecka

 

V mobilním telefonu je pak druhou cívkou indukován střídavý elektrický proud, který je následně usměrněn a přiveden do baterie. Nejrozšířenějším standardem bezdrátového nabíjení je technologie Qi, která obsahuje i komunikační centrum, které například rozpozná úroveň nabití zařízení ležícího na podložce.

Typy nabíječek – oválné, stojací,multifunkční

Dnes si můžeme vybrat z mnoha typů a velikostí bezdrátových nabíječek. Je jen na vás jestli se vám bude líbit kulatá, hranatá stojací, se zabudovaným budíkem nebo dokonce vestavěná do nočních stolků nebo do jiného domácího vybavení, který na trhu začal prodávat nábytkářský gigant IKEA.

2-bezdrátové nabíjení           3-bezdrátová nabíječka            4-bezdrátové nabíjení

 

 

Výhody, nevýhody bezdrátového nabíjení

Technologie bezdrátového nabíjení mobilních telefonů je v počátcích svého vývoje a to sebou přináší určitá negativa, ale i pozitiva.

1) Kompatibilní jen pro několik značek

Na dnešním trhu je zatím dostupné originální nabíjení jen pro několik kompatibilních mobilních značek (Samsung, Apple, Nokia, LG). Ostatní výrobci zatím tuto technologii vůbec nepodporují nebo jsou ve fázi koncepčního návrhu. Avšak u těchto přístrojů lze také bezdrátového nabíjení dosáhnout, ale již neoriginálními zařízeními, které někdy můžou trochu změnit tvar telefonu a také nezaručují kvalitu nabíjení.

2) Délka nabíjení

Doba nabíjení bude asi pro všechny uživatele nejzásadnější věc. Bohužel u bezdrátového, trvá nabíjení 2 krát více času než u normálního nabíjení. Například Samsung Galaxy S4 se bezdrátově do 100% nabíjel 4 hodiny, ale při normálním nabíjení se nabíjel pouze 2 hodiny. Ovšem pokud nabíjíte přes noc, nebo máte mobil položený většinu dne na stole v práci, nemusí vám to vadit. Bohužel stále zde vidím zatím asi největší slabinu této technologie.

3) Ne úplně bezdrátová

I když můžeme bezdrátově nabíjet telefon bezdrátovou nabíječkou, je ale potřeba nějak dostat energii do nabíječky což bude přes kabel, který bude zapojený do zásuvky.

4) Pořizovací cena

A na konec se dostáváme k ceně, kde na rozdíl od klasické nabíječky, kterou dostanete už v ceně mobilu, si tu bezdrátovou musíte koupit zvlášť (k tomu si případně připočtěte několik stovek za kryt nebo adaptér)

      7-bezdrátova nabíječka    5-bezdrátova nabíječka

Závěr – hodnocení

Nyní si asi říkáte: „Proč bych měl bezdrátově nabíjet, když není tato technologie vůbec užitečná?“ Nabíjení zabere více než dvojnásobek času a spotřebujete podstatně více energie. Investované peníze do originálních nabíječek se pohybují kolem 2000 tisíc, i když v případě neoficiálních nabíječek toto řešení lze pořídit podstatně levněji. Můj názor je, že i když je bezdrátový přenos energie fascinující a je to další technologický pokrok, je to zatím úplně neefektivní záležitost a je potřeba na tom více zapracovat. Přesto se v loňském roce celosvětově prodalo okolo 55 milionů bezdrátových nabíjecích zařízení a letos jich má být 166 milionů. To ukazuje, že ostatní výrobci mobilů začínají technologii podporovat a dokonce s novinku, lepší technologií, přišel výrobce Samsung v nových smartphonech Samsung Galaxy S6, S6 Edge a také Apple v chytrých hodinkách Apple Watch.

Osobní tipy a rady

Pokud si i po tomto článku toužíte pořídit bezdrátovou nabíječku, zde vám uvádím několik typů bezdrátového nabíjení nebo můžete rovnou zadat do Vyhledávacího pole váš požadavek a zjistit nejlepší cenu.

Apple a Samsung(originální nabíječky – od 1 200 do 1 600 Kč)

  1. http://www.applemix.cz/apple-iphone-6/5299-bezdratova-nabijecka-nabijeci-podlozka-qi-specialni-kryt-pro-bezdratove-nabijeni-apple-iphone-6-6s.html
  2. https://www.alza.cz/samsung-ep-pa510b-cerna-d3856003.htm?idp=5586&banner_id=1267

Apple a Samsung(neoriginální nabíječky – od 800 do 900 Kč)

  1. http://mk-eshop.cz/bezdratove-nabijecky-qi/nabijecka-a-civka-inhouse-mkf-set-s4-qi-pro-bezdratove-indukcni-nabijeni-samsung-galaxy-s4.html
  2. http://www.kryteo.cz/bezdratove-nabijecky/bezdratova-nabijecka-clearo-s-recieverem-pro-iphone-5-5s–6-6s-a-6-plus-6s-plus/?variantId=758

Nabíječky zabudované v nábytku (od 799 do 3 000 Kč)

  1. http://www.ikea.com/ms/cs_CZ/pages/dobijeni.html
  2. https://www.alza.cz/connect-it-qi-alarm-clock-tmave-hnedy-d2166823.htm?idp=5586&banner_id=1267

 

Líbil se vám tento článek a máte zájem dostávat ZDARMA další články o světe IT technologií? Stačí kliknout na link zde a zaregistrovat se.

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *